Ko smo mi?
Nevid Teatar je profesionalna teatarska trupa osnovana 2010. godine u Banjaluci i posvećena je razvoju autorskog stvaralaštva i nekonvencionalnog umjetničkog izraza kroz produkciju teatarskih predstava i performansa, video i audio-sadržaja, animacionih i edukativnih programa, decentralizaciji i mapiranju kulturnih prostora u zemlјi i inostranstvu.
Prepoznatljivi smo u pozorišnom svijetu po originalnom pristupu u realizaciju kompleksnih audio-vizuelnih predstava i projekata koje izvodimo u najrazličitijim prostorima, na otvorenim prostorima grada: po parkovima, trgovima, ulicama, krovovima, tvrđavama i u zatvorenim prostorima: stanovima, podrumima, restoranima, galerijama, pozorištima: svuda gdje su ljudi sa kojima želimo komunicirati.
Osim autorskih predstava, organizujemo i likovne i literarne konkurse, interaktivne dramske radionice, animacione i edukativne programe, stručna predavanja o obrazovanju, kao i strateške projekate decentralizacije u kulturi.
Takođe, posvećeni smo i razvoju štampanog i digitalnog sadržaja za sve uzraste. Do sada smo kreirali animirani pozorišni bonton za djecu i odrasle, ilustrovanu i audio-knjigu bajki i basni za djecu, instruktivne i edukativne metode u radu sa djecom „Obrazovanje kroz igru“, ilustrovanu knjigu o pravilnoj ishrani „Zdravi zabavnik Nevid Teatra”, kao i prvu u regionu audio-knjigu za djecu sa poteškoćama u razvoju, koja je nastala po Easy to Read (lako za čitanje eng. prev.) standardima.
Produkcijom našeg sadržaja podstičemo autorsko stvaralaštvo u svrhu razvijanja kreativnog i kritičkog mišljenja.
Cilj nam je postati najvažniji autorski i nekonvencionalni teatar u regiji, inovativni i obrazovni model kulturnog preporoda zajednice.
Istorija Nevid Teatra
Već 14 godina sarađujemo sa umjetnicima iz zemlje i regiona u kreiranju raznovrsnog kulturnog sadržaja za djecu, mlade i odrasle, koji je plod kolektivnog rada, kreacije i autorstva.
Do sada smo predstave izvodili u šest zemalja, 20 banjalučkih prigradskih naselja, 60 gradova i opština i u 141 različitom prostoru širom Republike Srpske, Bosne i Hercegovine, regiona i Evrope, angažujući 65 saradnika iz cijelog svijeta.
Osim Banjaluke, predstave smo izvodili i u Trebinju, Mostaru, Sarajevu, Tuzli, Zagrebu, Beču, Minsku, Somboru, Novom Sadu, Kruševcu, Nišu, Beogradu, Baru i mnogim drugim opštinama i gradovima širom zemlje i regiona.
Nagrade
Učesnici smo brojnih festivala i manifestacija. Na pozorišnoj sceni zemlje i regiona naš rad je prepoznat kao originalan i inovativan. Tome u prilog govore brojne nagrade i priznanja, među kojima izdvajamo nagrade na međunarodnim festivalima u kategorijama multimedije, kreativnosti, originalnosti, inovativne animacije, najbolje predstave po odluci dječijeg i stručnog žirija za predstavu „Pustolovine Boleta Komete",
Osim toga, osvojili smo i nagradu za najboljeg glumca za dvojac u predstavi „Čudesni kontinenti”, kao i nagradu za najbolju glumicu i najbolji dramski tekst za predstavu „Princeza Zlatka u kraljevstvu boja”.
Nevid Teatar donio je prvu pozorišnu nagradu Republici Srpskoj iz Hrvatske i to Zlatnu Žar pticu Marka Dukića za ukupan umjetnički utisak s naglaskom na kreativnu i inovativnu animaciju.
Donatori
Obrazovnu i estetsku vrijednost naših projekata do sada su prepoznali i podržali Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske, Grad Banja Luka, UNDP (United Nations Development Programme), UNICEF (United Nations Children's Fund), UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization), Robert Bosch Stiftung i Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine.
Autorske predstave
Antimonokoreodrama „Arto Luda” (2010) prva je predstava koji smo proizveli i od tada do danas producirali smo još šest autorskih predstava i to: interaktivnu predstavu za djecu i odrasle „Princeza Zlatka u kralјevstvu boja” (2019), interaktivnu obrazovnu predstavu za djecu od tri do 10 godina „Čudesni kontinenti” (2017), naučno-fantastičnu basnu za djecu, mlade i odrasle od tri do 133 godine „Spejs Koka” (2016), animiranu bajku za djecu, mlade i odrasle od tri do 133 godine „Pustolovine Boleta Komete” (2016), muzičko-pantomimsku igru „Zväće se Hamlet” (2013) i pantomimsku igru o lјudskom dostojanstvu „Uspon i pad Kamijevog kamena” (2011).
Osim autorskih predstava producirali smo i kabare apsurda „Slučajevi” po Danilu Harmsu (2011) i filosofski stand-up „Pohvala ludosti” (2010), Erazma Roterdamskog.
Strateški projekat decentralizacije u kulturi
Djeca uče sa Nevid Teatrom je strateški projekat decentralizacije u kulturi koji je realizovao Nevid Teatar u 30 manjih opština Republike Srpske i 20 banjalučkih prigradskih naselja. Implementacijom ovog projekat Nevid Teatar omogućio je djeci, vaspitačima, učiteljima i nastavnicima da uče o kontinentima, životu na Zemlji, pravilima lijepog ponašanja u pozorištu, kao i o uticaju raznovrsnim pozorišnih metoda i tehnika, te interaktivnih obrazovnih predstava i dramskih radionica u razvoju fizičkih, kognitivnih i socijalnih vještina kod djece u najranijem djetinjstvu. U okviru ovog strateškog projekta Nevid Teatar organizovao je 50 izvođenja predstave „Čudesni kontinenti”, 50 dramskih radionica za djecu predškolskog i ranoškolskog uzrasta, 30 prikazivanja animiranog pozorišnog bontona, 25 predavanja o interaktivnom obrazovanju, kao i 25 edukativnih kvizova.
Projekat o pravilnoj ishrani
Zdravi zabavnik Nevid Teatra (2022) realizovao je Nevid Teatar od avgusta do decembra 2022. godine u Banjaluci. Implementacijom ovog projekta Nevid Teatra omogućio je djeci, tinejdžerima i roditelјima da uče i prošire svoja znanja o pravilnoj ishrani u svrhu sticanja i očuvanja pravilnih prehrambenih navika. Putem objavljenog Literarnog konkursa za originalne pjesme o pravilnoj ishrani Nevid teatar pružio je priliku svim učenicima od 1. do 9. razreda osnovnih škola iz Banjaluke da napišu originalne pjesme o pravilnoj ishrani, kao i svoja zapažanja o zdravlju i ishrani. Na konkurs je stiglo 305 pjesama i 156 zapažanja iz 22 osnovne škole iz Banjaluke. Na osnovu 40 najbolјih pjesama Literarnog konkursa za originalne pjesme o pravilnoj ishrani, Nevid Teatar štampao je ilustrovanu knjigu „Zdravi zabavnik Nevid Teatra”, koja sadrži i jelovnik za sva godišnja doba, zdrave recepte, kao i dodatne zabavne činjenice i zanimlјivosti o hrani. Projekat je obuhvatao i Edukativni program o pravilnoj ishrani za cijelu porodicu, u okviru kojeg je organizovano stručno predavanje, edukativni kviz, kao i javno čitanje 40 najboljih pjesama na kojem su mali i mladi autori iz Banjaluke imali priliku da predstave svoje radove.
Projekti o kulturnoj raznolikosti i unapređenju obrazovnih sistema u regionu
Obrazovanje kroz igru (2020-2021) realizovao je Nevid teatar iz Banjaluke u partnerstvu sa Udruženjem dramskih umetnika Srbije od 1. jula 2020. godine do 30. marta 2021. godine u okviru Zajedničkog regionalnog programa „Dijalog za budućnost”, koji sprovode UNDP, UNICEF i UNESCO, a finansira ga Fond UN-a za izgradnju mira (UN PBF)“. Implementacijom projekta „Obrazovanje kroz igru” Nevid Teatar omogućio je djeci, mladima i odraslima da uče i prošire svoja znanja o kulturnim raznolikostima i o tome na koji način mogu doprinijeti unapređenju obrazovnih sistema u Bosni i Hercegovini, Srbiji i Crnoj Gori. Jedan od fokusa projekta bio je usmjeren na ugroženu i osjetljivu djecu i na obrazovanje pozorišne publike. Projekat je implementiran u u Bosni i Hercegovini, Srbiji i Crnoj Gori a posebne aktivnosti realizovane su u Banjaluci, Smederevu, Pančevu, Šapcu, Zrenjaninu, Somboru, Novom Sadu, Gornjem Milanovcu, Kruševcu, Nišu i Beogradu. Brojne aktivnosti koje su realizovane kroz ovaj projekat, predstavljene su kroz reportažu koja prati kompletan proces rada, od ideje do realizacije i dostupna je na Jutjub kanalu Nevid teatra.
Obrazovanje kroz igru (2019) realizovan je od januara do septembra 2019. godine u okviru projekta UN-a: „Dijalog za budućnost: Promovisanje društvene kohezije i raznolikosti u Bosni i Hercegovini“. Implementacijom projekta „Obrazovanje kroz igru” Nevid teatar omogućio je djeci i mladima da uče i prošire svoja znanja o kulturnim raznolikostima i o tome na koji način mogu doprinijeti unapređenju obrazovnih sistema u Bosni i Hercegovini. Projekat je bio namijenjen djeci i učenicima koji su svakodnevno izloženi etničkoj i drugim vidovima segregacije ili diskriminacije u školama, te kreativnim mladim ljudima koji su najviše pogođeni problemima obrazovanja, etničkim tenzijama i podjelama. Projekat je implementiran širom Bosne i Hercegovine a posebne aktivnosti realizovane su u Mostaru, Tuzli, Doboju, Usori, Travniku, Kiselјaku, Kreševu, Sarajevu, Istočnom Sarajevu, Bugojnu i Banjaluci. Brojne aktivnosti koje su realizovane kroz ovaj projekat, predstavljene su kroz reportažu koja prati kompletan proces rada, od ideje do realizacije i dostupna je na Jutjub kanalu Nevid Teatra.
Projekat o nekonvencionalnom pozorišnom izrazu
Edukativni program Nevid teatra (2013) realizovan je Nevid Teatar u julu 2013. godine širom Republike Srpske. Implementacijom projekta Nevid teatar omogućio je djeci, mladima i odraslima da uče o nekonvencionalnom pozorišnom izrazu. U okviru realzacije projekta Nevid Teatar održao je predavanje „O životu i djelu ruskog parodičara Danila Harmsa” i izveo predstavu „Slučajevi” po Danilu Harmsu u Loparama, Bratuncu, Berkovićima, Kostajnici i Derventi.
Produkcije
Producirali smo i ekspresionističku poemu „Trinaesti apostol” (2018), Vladimir Majakovski, likovni konkurs „Moje Pustolovine Boleta Komete” (2017) za djecu od tri do 11 godina na teme iz predstave „Pustolovine Boleta Komete”, koprodukcionki program za caffe bar-om Žiža: „ArtTipično veče” (2017) – regionalna saradnja mladih pisaca iz Zagreba i Banjaluke, šest večeri „Art poezija” (Pornezija (2014), Infuzija (2014), Poorezija (2014), Revizija (2014), Bard iz Stratforda na Ejvonu (2017), Bukovski: 33 u komadu (2018)), animirani filmski strip „Moćni Ć protiv Dekokrada” i plesni performans „Eros škrt na strijeli” 2012. godine u saradnji sa Međunarodni filmskim festivalom Kratkofil Plus.
Regionalna saradnja
Realizovali smo i prvu regionalnu saradnju u Republici Srpskoj projektom „Tito ovdje nije bio”/„Tito was not here” (2012) koji je okupio mlade uzrasta od 18 do 35 godina starosti iz Sarajeva, Brčkog, Prištine, Skoplјa, Beograda, Rijeke, Kumanova i Banjaluke. Jedan od ciljeva projekta bio je pružiti šansu mladoj generaciji, rođenoj neposredno prije ili nakon raspada Jugoslavije, za koje je Tito tek istorijska ličnost iz udžbenika ili dio sjećanja njihovih roditelja, da istraže o istorijskim činjenicama, prošlosti i Titu kao i dalje značajnoj istorijskoj i kulturnoj figuri. Projekat je nastojao da podstakne napredovanje kritičkih umjetničkih pristupa zajedničkoj prošlosti te podrži umjetničku saradnju i umrežavanje na nivou bivših jugoslovenskih regija.
Istorija Nevid Teatra
Već 14 godina sarađujemo sa umjetnicima iz zemlje i regiona u kreiranju raznovrsnog kulturnog sadržaja za djecu, mlade i odrasle, koji je plod kolektivnog rada, kreacije i autorstva.
Do sada smo predstave izvodili u šest zemalja, 20 banjalučkih prigradskih naselja, 60 gradova i opština i u 141 različitom prostoru širom Republike Srpske, Bosne i Hercegovine, regiona i Evrope, angažujući 65 saradnika iz cijelog svijeta.
Osim Banjaluke, predstave smo izvodili i u Trebinju, Mostaru, Sarajevu, Tuzli, Zagrebu, Beču, Minsku, Somboru, Novom Sadu, Kruševcu, Nišu, Beogradu, Baru i mnogim drugim opštinama i gradovima širom zemlje i regiona.
Autorske predstave
Antimonokoreodrama „Arto Luda” (2010) prva je predstava koji smo proizveli i od tada do danas producirali smo još šest autorskih predstava i to: interaktivnu predstavu za djecu i odrasle „Princeza Zlatka u kralјevstvu boja” (2019), interaktivnu obrazovnu predstavu za djecu od tri do 10 godina „Čudesni kontinenti” (2017), naučno-fantastičnu basnu za djecu, mlade i odrasle od tri do 133 godine „Spejs Koka” (2016), animiranu bajku za djecu, mlade i odrasle od tri do 133 godine „Pustolovine Boleta Komete” (2016), muzičko-pantomimsku igru „Zväće se Hamlet” (2013) i pantomimsku igru o lјudskom dostojanstvu „Uspon i pad Kamijevog kamena” (2011).
Osim autorskih predstava producirali smo i kabare apsurda „Slučajevi” po Danilu Harmsu (2011) i filosofski stand-up „Pohvala ludosti” (2010), Erazma Roterdamskog.
Produkcije
Producirali smo i ekspresionističku poemu „Trinaesti apostol” (2018), Vladimir Majakovski, likovni konkurs „Moje Pustolovine Boleta Komete” (2017) za djecu od tri do 11 godina na teme iz predstave „Pustolovine Boleta Komete”, koprodukcionki program za caffe bar-om Žiža: „ArtTipično veče” (2017) – regionalna saradnja mladih pisaca iz Zagreba i Banjaluke, šest večeri „Art poezija” (Pornezija (2014), Infuzija (2014), Poorezija (2014), Revizija (2014), Bard iz Stratforda na Ejvonu (2017), Bukovski: 33 u komadu (2018)), animirani filmski strip „Moćni Ć protiv Dekokrada” i plesni performans „Eros škrt na strijeli” 2012. godine u saradnji sa Međunarodni filmskim festivalom Kratkofil Plus.
Regionalna saradnja
Realizovali smo i prvu regionalnu saradnju u Republici Srpskoj projektom „Tito ovdje nije bio”/„Tito was not here” (2012) koji je okupio mlade uzrasta od 18 do 35 godina starosti iz Sarajeva, Brčkog, Prištine, Skoplјa, Beograda, Rijeke, Kumanova i Banjaluke. Jedan od ciljeva projekta bio je pružiti šansu mladoj generaciji, rođenoj neposredno prije ili nakon raspada Jugoslavije, za koje je Tito tek istorijska ličnost iz udžbenika ili dio sjećanja njihovih roditelja, da istraže o istorijskim činjenicama, prošlosti i Titu kao i dalje značajnoj istorijskoj i kulturnoj figuri. Projekat je nastojao da podstakne napredovanje kritičkih umjetničkih pristupa zajedničkoj prošlosti te podrži umjetničku saradnju i umrežavanje na nivou bivših jugoslovenskih regija.