Djeca uče sa Nevid teatrom 2-Projekat-2021

Djeca uče sa Nevid teatrom (2017‒2023)

Strateški projekat decentralizacije u kulturi

„Djeca uče sa Nevid teatrom“ jedan je od najobimnijih i najznačajnijih projekata koje smo realizovali u oblasti obrazovanja i kulturne decentralizacije. Kroz ovaj projekat djeci, vaspitačima, učiteljima i nastavnicima u manjim sredinama omogućen je pristup kvalitetnom obrazovnom i umjetničkom sadržaju.

Projekat je realizovan u 30 manjih opština Republike Srpske i 20 prigradskih naselja Banje Luke, u saradnji sa lokalnim vrtićima, osnovnim školama, pozorištima, kulturnim centrima i društvenim domovima. Kroz niz pažljivo osmišljenih aktivnosti, Nevid Teatar je podsticao razvoj kreativnih, kognitivnih i socijalnih vještina kod djece predškolskog i ranoškolskog uzrasta.

Sveukupni cilj programa bio je razvoj i edukacija publike od najranijeg djetinjstva, kao i unapređenje znanja stručnog kadra o vrijednostima i važnosti cjeloživotnog učenja i interaktivnog obrazovanja.

Koristeći interaktivnu obrazovnu predstavu, dramske metode i animirane sadržaje kao alate u učenju, djeci je omogućeno da na zabavan način uče o kontinentima, životu na Zemlji, pravilima ponašanja u pozorištu, ali i o tome kako pozorište doprinosi njihovom sveukupnom razvoju.

Interaktivne aktivnosti i edukativni sadržaji

Glavni dio obrazovnog programa bila je interaktivna predstava za djecu uzrasta od tri do deset godina „Čudesni kontinenti“, autora i reditelja Marka Dukića. Predstava na zabavan i edukativan način upoznaje djecu sa geografskim pojmovima, životom na Zemlji i raznolikošću kontinenata, a zahvaljujući interakciji, djeca imaju mogućnost da usmjeravaju tok radnje i biraju kontinent koji žele posjetiti. Predstava slijedi principe savremenog teatra i teatra pokreta, u kojoj glumci Dejan Andrić i Marko Dukić, kroz igru i brze transformacije, vode djecu kroz čudesni svijet kontinenata, pružajući im nezaboravno pozorišno iskustvo. Edukativna i umjetnička vrijednost predstave prepoznata je od strane brojnih nastavnika, roditelja i djece širom Republike Srpske. „Čudesni kontinenti“ je ujedno i jedina predstava koja ima zvanično odobrenje Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske za izvođenje u osnovnim školama.

Osim predstave, obrazovni program obuhvatao je i niz dodatnih aktivnosti koje su doprinosile razvoju znanja, kreativnosti i kulturnih navika kod djece. Ove aktivnosti su imale za cilj da obogate iskustvo djece, prošire teme obrađene u predstavi i podstaknu njihovo razumijevanje kroz različite medijske i edukativne formate.

Jedna od njih bio je animirani pozorišni bonton, koji je djeci približio osnovna pravila ponašanja prije, tokom i nakon predstave, kako bi i oni i ostatak publike mogli nesmetano da uživaju u pozorišnom izvođenju. Ovaj video sadržaj podstiče razvoj kulturnih navika i pomaže najmlađima da razumiju šta znači biti dio pozorišne publike.

Edukativni kviz, koji se realizovao nakon predstave, bio je prilika da se znanje o kontinentima, životu na Zemlji i pravilima lijepog ponašanja u pozorištu učvrsti kroz igru i takmičenje. Dva nasumično iazbrana tima su se takmičila, a najuspješniji mališani osvajali su nagrade Nevid teatra.

Dramske interaktivne radionice bile su važan dio programa i realizovane su u vrtićima i osnovnim školama. Radionice su se održavale u praznim učionicama prostorima koji su omogućavali slobodno kretanje. Djeca su trčala, skakala, sjedila i ležala na podu, bez ograničenja u pokretu. Učestvovala su djeca uzrasta od tri do devet godina, koja su kroz zamišljena putovanja, vođenu maštu, pričanje priče i improvizaciju učila da izražavaju emocije, sarađuju i razvijaju kreativno mišljenje. Pretvarali su se u biljke, životinje i izmišljena bića, istraživali svijet oko sebe i vlastitu maštu. Radionice su prepoznate kao vrijedan alat za razvoj dječije mašte, samopouzdanja i međusobne interakcije..

Program je obuhvatio i predavanja za prosvjetne radnike u cilju predstavljanja metodologije interaktivnog učenja i praktičnih primjera uticaja dramskih tehnika na razvoj fizičkih, kognitivnih i emocionalnih sposobnosti djece.

U okviru programa promovisan je i digitalni sadržaj Nevid teatra, koji dodatno obogaćuje obrazovni segment projekta i omogućava djeci i nastavnicima da nastave sa učenjem i van prostora izvođenja.

Digitalni sadržaj Nevid Teatra:

Ilustrovanu knjigu o pravilnoj ishrani: Zdravi zabavnik Nevid Teatra,
Brošura instruktivno-edukativnih metoda u radu sa djecom: Obrazovanje kroz igru,
Ilustrovanu knjigu bajki i basni za djecu,
Audio-knjigu bajkii basni za djecu,
Audio-knjige prilagođenu djeci sa poteškoćama u razvoju.

Ovi materijali omogućavaju nastavnicima, vaspitačima i roditeljima da se kroz savremene medijske formate dodatno uključe u procese učenja i razvoja djece.

Realizovane aktivnosti:

50 izvođenja predstave "Čudesni kontinenti"
50 dramskih radionica za djecu predškolskog i ranoškolskog uzrasta
30 prikazivanja animiranog pozorišnog bontona
25 predavanja o interaktivnom obrazovanju
25 edukativnih kvizova

Ukupan domet projekta:

30 manjih opština Republike Srpske
20 prigradskih naselja Banje Luke
80 osnovnih škola
30 predškolskih ustanova
Više od 6000 djece
500 učitelja, nastavnika i pedagoga

Godišnja realizacija projekta:

2017: Kostajnica, Kozarska Dubica, Kneževo, Šipovo, Jezero, Lopare, Ugljevik, Brod, Derventa, Modriča
2018: Stanari, Kotor Varoš, Rudo, Foča, Han Pijesak, Novi Grad, Krupa na Uni, Donja Previja, Bileća, Ljubinje
2019: Karanovac, Kola, Bistrica, Bočac, Borkovići
2021: Mišin Han, Piskavica, Verići, Potkozarje, Ljubačevo, Zalužani, Dragočaj
2023: Donji Žabar, Pelagićevo, Šamac, Kalinovik, Čajniče, Rogatica, Vlasenica, Šekovići, Osmaci, Petrovo
2024: Ada, Bronzani Majdan, Česma, Krupa na Vrbasu, Donja Kola, Debeljaci, Krmine, Gornja Piskavica

Projekat je realizovan u šest faza od 2017. do 2023. godine, dok je završna aktivnost, zbog pomjeranja termina, sprovedena početkom 2024. godine.

Projekat su sufinansirali: Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske i Grad Banja Luka.